Ansættelser

Juli 1984 – Oktober 1985: Reservelæge (Assistenzarzt) Anästesie Abteilung, Krankenhaus Salzdahlumer Strasse, Braunschweig, Tyskland.

November 1985 – April 1986: Reservelæge Medicinsk afdeling Q, Odense Universitetshospital.

Maj 1986 – November 1986: Reservelæge (underläkare). Medicinska kliniken, Kalix, Sverige.

December 1986 – Juni 1987: Reservelæge (underläkare). Kirurgiska kliniken, Boden, Sverige.

August 1987 – Januar 1988: Reservelæge (FV-läkare). Bodens vårdcentral, Sverige.

Februar 1988 – Oktober 1988: Reservelæge (FV-läkare). Linsdals vårdcentral, Kalmar, Sverige.

November 1988 – April 1992: Kursusres.læge/1.res.læge. Neurologiska kliniken, Umeå, Sverige.

Maj 1992 – December 1993: afdelingslæge (biträdande överläkare). Neurologiska kliniken, Umeå, Sverige.

Januar 1994 – November 1995: Overlæge i neurologi (Överläkare i neurologi). Medicinsk Center, Kalmar, Sverige.

December 1995: Reservelæge, Neurologisk afdeling, OUH.

31.december 1995– Januar 2005: Tjenestemandsansat overlæge. Neurologisk afdeling, Sydvestjysk sygehus, Esbjerg. (1997 – 2005 uddannelsesansvarlig overlæge og feb. 2004 – jan. 2005 konst. ledende overlæge).

1.2.2005 – 28.2.2006: Ledende overlæge. Neurologisk afdeling. Sønderborg Sygehus.

1.3.2006 – 31.4.08: Uddannelsesansvarlig overlæge. Neurologisk afdeling. Vejle Sygehus.

1.5.2008 – indtil videre: Praktiserende speciallæge i neurologi

Øvrige ansættelser:

Klinisk lektor ved Syddansk Universitet feb. 2000 – feb. 2005. Klinisk lektor IRS/SDU 01.07.2012 – indtil videre.

PUF (pædagogisk udviklende funktion) lektor ved Syddansk Universitet Maj 2004 – April 2008.

Talrige kortere ansættelser som vikar for distriktslæge i Sverige, Norge, Grønland og Finland i perioden 1988 – 1994.

Vikar for overlæge på neurologiske afdelinger i Sverige og Norge i perioden 1997 – 2004.

Praktiserende speciallæge i neurologi (overlæge ydernummer i Ribe Amt) 1996 – 2006.

Neurologisk konsulent ved Esbjerg Privathospital 2005 –31.01.2018

Speciallæge konsulent ved Skleroseklinikken, SVS Esbjerg 01.11.08 – 01.05.2014.

Klinisk Lektor Institut for Regional Sundhedsforskning/Syddansk Universitet 1.7.2012 – indtil videre